cz en
 

Bohumil Eliáš ml. – Skleněné plastiky


Výstava sochaře a sklářského výtvarníka Bohumila Eliáše ml.
MA’MA Club Gallery 4.4 až 28. 5. 2014
Pod názvem „Skleněné plastiky“ vystavuje v MA’MA Club Gallery Bohumil Eliáš ml., nadějný a pracovitý autor mladé (34) generace českých umělců – sklářů.
Svůj start na výtvarné dráze započal studiem SUPŠ sklářské v Kamenickém Šenově a následně dovršil na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru figurálního sochařství profesora Jana Hendrycha. Svou tvorbu rozvíjí v malbě, v podobě litých skleněných plastik, nebo plastik z malovaných a lepených desek plochého skla. Tvoří rovněž z tradičních sochařských materiálů jako je kov a kámen, případně tyto materiály se sklem spojuje.
Ivo Křen, kurátor sbírky skla východočeského muzea v Pardubicích, ve svém původním textu v katalogu k výstavě uvádí, že v této mnohosti poloh autor navazuje na charakter velkorysého tvůrčího rozmachu svého otce. „Volí však jinou cestu, oproštěnou od expresivní barevnosti, složitosti prolínajících se plánů a především zbavenou dějovostí příběhu. Neznamená to nic ve smyslu menší citlivosti, jenom je zaměřena odlišným směrem. Dramatické děje „divadla světa“ nahrazují hry s kompozicí tvarů, detailů a fragmentů věcí.
Práce Bohumila Eliáše ml. z malovaného vrstveného skla se nejčastěji zaměřují k architektonicky pojaté konstrukci liniových struktur a pevných tvarů. V uzavřených tvarech vytváří chvějivé subtilní kompozice. Zkušenosti z oblasti volné figurální tvorby v sádře a bronzu a sochařské vnímání forem se uplatňují v plastikách z taveného skla. Jejich podoba má kořeny v sochařsky znovuobjevovaných skutečnostech. Často jsou inspiračním zdrojem fragmenty původních celků dávných architektur, které jsou zasazené do výtvarného kontextu, V tomto smyslu je zjevné například zaujetí tématem mostu či okna ve vizuálním okouzlení samotnou harmonii tvarů, ale i v hlubších významových kontextech. Monochromní hmota skla je měkce modelována pronikajícím světlem a dává plastikám nádech mlčenlivé tajemnosti.“
Bohumil Eliáš ml. je bezesporu kreativním autorem s vizí a doprovází jej píle, cílevědomost a vytrvalost, se kterou nachází svou výtvarnou pozici.
Jako výraz úcty a na připomenutí díla jeho slavného otce, zařadili pořadatelé dvě plastiky z časově velmi odlišných období jeho tvorby.
Autor vystavuje od roku 2005 a má na svém účtu na čtyřicet společných a samostatných výstav v tuzemsku i zahraničí. Zúčastnil se pěti sympozií. Je zastoupen ve sbírkách Východočeského Muzea v Pardubicích, v Muzeu designu v Lausanne a muzeu Ernsting Stiftung, Coesfeld – Lette v Německu a četných sbírkách sběratelů v tuzemsku i zahraničí. Je členem Spolku výtvarných umělců Mánes a skupiny Rubikon.

Fotky z vernisáže

Pozvánka na vernisáž

 

MA'MA café restaurant, Poděbradova 2738/16, Ostrava | Mapa stránek

Copyright © MA'MA café restaurant, Ostrava 2018


Zpět nahoru