cz en
 

Výstava Kryštofa Rybáka


 Ve dnech 15. 5. až 30. 6. 2015 se koná ve výstavních prostorách MA’MA Club Gallery výstava plastik mladého sochaře a sklářského výtvarníka Kryštofa Rybáka (*1979)

Základy své výtvarné kariéry získával postupně studiem na Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole uměleckoprůmyslové v Praze a dovršil je absolvováním pražské Akademie výtvarných umění, v ateliéru figurálního sochařství vedeného prof. Janem Hendrychem. Své tvůrčí záměry realizuje v malbě, sochách a plastikách z tradičních materiálů a taveného skla. V uměleckém jazyce Kryštofa Rybáka se protnula zkušenost jeho otce, významného českého skláře Jaromíra Rybáka, se znalostmi získanými studiem zejména v sochařském ateliéru prof. Hendrycha na AVU v Praze. Zmíněné formující vlivy se v jeho tvorbě propojily se zvýšenou senzitivitou pro aktuální tendence v sochařství i v současném designu. Pohrává si s nejrůznějšími alternativami výtvarných forem a prozkoumává možnosti materiálů od kovů, plastů, kompozit po tavené sklo.

Jak napovídá název výstavy “Ostrava poprvé“, jde o první představení tvorby tohoto autora v Ostravě. Výstava dokazuje, že si Kryštof Rybák i přes své mládí upevňuje svou pozici na české výtvarné scéně. Rozhodně má vnímavému divákovi co nabídnout a sdělit. Vystavoval na čtyřiceti samostatných a společných výstavách v tuzemsku i zahraničí (Bulharsko, Francie, Holandsko, Německo, Rakousko, Taiwan, USA). Zúčastnil se odborných sympózií v Česku, Španělsku a USA. Za pozornost stojí jeho účast na realizaci (spolu se svým otcem Jaromírem Rybákem v letech 2003 – 2004) sochy Betlém na hradě Bezdružice. Jde o největší skleněný betlém z taveného skla na světě.

Autor žije a pracuje v Praze.

 

Petr Pivoda, kurátor MA’MA Club Gallery

 

MA'MA café restaurant, Poděbradova 2738/16, Ostrava | Mapa stránek

Copyright © MA'MA café restaurant, Ostrava 2018


Zpět nahoru