cz en
 
IMG_2428

Výstava Zdeňka Lhotského


Ve dnech 23. 1. – 5. 3. 2015 se v prostorách MAMA Club Gallery, Poděbradova 16, Ostrava koná výstava předního českého umělce, tvůrce sochařských skleněných reliéfů a objektů, ale i drobnějších užitných předmětů ušlechtilého původního designu.

Zdeněk Lhotský je osobitým autorem širokého tvůrčího záběru se zcela mimořádným postavením na české výtvarné scéně. Vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze u prof. Stanislava Libenského, zakládal dnes již legendární skupinu nekonformních umělců Tvrdohlaví a roku 1994 se stává spolumajitelem a o dva roky později majitelem sklářského studia v Pelechově u Železného Brodu, které se věnuje tavenému sklu. Firemní název studia je Lhotský, s.r.o. Jeho tradice sahá do 50. let dvacátého století, kdy bylo založeno světoznámými výtvarníky Stanislavem Libenským a Jaroslavou Brychtovou. V současné době disponuje studio  Lhotský, s.r.o. v Pelechově největšími pecemi pro výrobu taveného skla na světě a je schopné realizovat i nejnáročnější zakázky pro realizace do architektury. Se studiem v Pelechově spolupracuje řada významných uměleckých osobností českých i zahraničních, uznávaných a renomovaných sochařů, sklářů a designerů.  

Z tvorby Zdeňka Lhotského vynikají optické reliéfy, malované ornamentální sklo, stély ze skla a kamene s uměle vytvořenými povrchovými strukturami a nejnověji mísy vytvořené jedinečnou a původní technologií Vitrucell vyvíjenou studiem Lhotský téměř dvacet let. Svá díla vystavoval na čtyřiceti samostatných a dvě stě skupinových výstavách v tuzemsku i zahraničí, jako např. v USA, Velké Británii, Německu, Finsku aj. Obdržel řadu ocenění, např. v roce 1997 Bavorskou státní cenu za design, v roce 2010 pak Grand Prix na veletrhu For decor a Grand Prix na veletrhu For Habitat v Praze. Je autorem desítek realizací v architektuře při úpravách interiérů společností, firem i privátních staveb a ve veřejném prostoru nejen v tuzemsku, ale i zahraničí.  

Svou tvorbou je zastoupen ve významných veřejných sbírkách, např. Ministerstva kultury České republiky v Praze – Uměleckoprůmyslového muzea v Praze – Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou – Muzea moderního designu v Německu – Muzea města Železný Brod a v řadě soukromých sbírek.

Výstava taveného skla v MAMA Club Gallery je první autorovou samostatnou výstavou v Ostravě. Naposledy zde vystavoval v Galerii výtvarného umění v roce 2007 společně se skupinou Tvrdohlaví.

Současná autorova výstava v Ostravě je pro ostravskou veřejnost mimořádnou příležitostí seznámit se s tvorbou tohoto významného umělce. Pro vystavovatele pak samozřejmě vyjádření obdivu a úcty tomuto mimořádnému umělci, ale také způsob, jak přispět k oslavě jím vedeného sklářského studia, které před několika měsíci oslavilo 20 let své činnosti.

Kurátorem výstavy je Mgr. Martin Hlubuček.

 

FOTOGALERIE

 

 

 

 

 

MA'MA café restaurant, Poděbradova 2738/16, Ostrava | Mapa stránek

Copyright © MA'MA café restaurant, Ostrava 2018


Zpět nahoru